Офіційний сайт Токмацької районної державної адміністраці Запорізької області

Розділи

Календар

« Вересень 2020 »
Пн   7 14 21 28
Вт 1 8 15 22 29
Ср 2 9 16 23 30
Чт 3 10 17 24  
Пт 4 11 18 25  
Сб 5 12 19 26  
Нд 6 13 20 27  

Консультації Міністерства юстиції України

Новий Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»: на що звернути увагу?

З метою вдосконалення правового режиму діяльності товариств з обмеженою відповідальністю, а також для приведення у відповідність міжнародним стандартам регулювання корпорацій було прийнято Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (далі – Закон), який набрав чинності 17 червня 2018 року.
В редакції нового Закону розкрито новий для України інструмент регулювання, як корпоративні договори.
Так, корпоративний договір може передбачати умови або порядок визначення умов, на яких учасник має право або зобов’язаний купити або продати частку у статутному капіталі (її частину), а також визначати випадки, коли таке право або обов’язок виникає. Тобто, корпоративні договори дають значний простір учасникам товариств з обмеженою відповідальністю для врегулювання своїх відносин, з чітким визначенням зобов'язань сторін про їх реалізацію певним чином.
Запровадження інституту у вигляді безвідкличної довіреності передбачає реалізацію прав та інтересів сторін такого корпоративного договору. Така довіреність підлягає нотаріальному посвідченню. Особливість безвідкличної довіреності є те, що у випадку порушення інтересів однієї зі сторін договору, єдиним засобом правового захисту залишається суд.
Важливою новелою Закону є виключення інформації про розмір статутного капіталу та переліку учасників товариства і навіть його місцезнаходження з переліку відомостей, що підлягають обов'язковому закріпленню в статуті. Натомість на товариство лягає відповідальність підтримувати цю інформацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань в актуальному стані.
Ще однією новелою є вихід учасника з товариства. Відтепер, учасник, частка якого в статутному капіталі більш ніж 50%, може вийти з товариства за згодою інших учасників, в той час як учасник товариства, частка якого у статутному капіталі товариства не перевищує 50%, може вийти з товариства у будь-який час при цьому без необхідності отримувати згоду.
Крім цього, новий Закон містить визначення таких понять як «значні правочини» та «правочини, щодо вчинення яких є заінтересованість». Відтак, в статуті товариства можливо встановлювати особливий порядок надання згоди уповноваженими на те органами товариства на вчинення певних правочинів залежно від вартості предмета правочину чи інших критеріїв (значні правочини). Рішення про надання згоди на вчинення правочину, якщо вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину, перевищує 50 відсотків вартості чистих активів товариства станом на кінець попереднього кварталу, приймаються виключно загальними зборами учасників (стаття 44). Рішення про надання згоди на вчинення інших значних правочинів, крім зазначених у частині другій цієї статті, приймаються загальними зборами учасників, якщо інше не встановлено статутом товариства. Якщо замість кількох правочинів товариство могло вчинити один значний правочин, то кожен із таких правочинів вважається значним. Правочин із заінтересованістю буде вважатись правочином, у разі його укладання у будь-який спосіб передбачений статтею 45 Закону.
Посадові особи товариства, винні у порушенні порядку вчинення значних правочинів та правочинів із заінтересованістю несуть солідарну відповідають за збитки, заподіяні товариству.
Зазначені норми Закону посилюють контроль за виконавчим органом товариства та наглядовою радою (у разі створення).
Безумовно, це не вичерпний перелік змін, які передбачено новим Законом. Очікується, що норми нового Закону будуть доступним та надійним механізмом захисту прав та інтересів учасників, швидкого та справедливого вирішення внутрішніх конфліктів, які можуть загрожувати життєздатності бізнесу.Четвер, 09 Серпня 2018 15:26 | Переглядів: 377