Офіційний сайт Токмацької районної державної адміністраці Запорізької області

Розділи

Календар

« Березень 2021 »
Пн 1 8 15 22 29
Вт 2 9 16 23 30
Ср 3 10 17 24 31
Чт 4 11 18 25  
Пт 5 12 19 26  
Сб 6 13 20 27  
Нд 7 14 21 28  

Жовтнева сільська рада

Жовтнева сільська рада утворена в 1958 році. До неї входять 6 населених пунктів, площа яких 837,9 га, а саме села: Покровське, Заможне, Кутузівка, Садове, Червоногірка, Шевченкове. Кількість жителів - 1664 особа, кількість дворів - 869.
Село Покровське (стар. Нижній Куркулак) є центром сільської ради. Стара назва села походить від назви річки Куркулак (Вовчий Яр), на березі якої розташоване село. Потім були назви Гаврилівка, Ворошилівка, Жовтневе.
Землі Жовтневої сільської ради розташовані у місцевості зі стародавнім історічним корінням. Неподалік від Покровського та Садового в урочищі Макартета археологи виявили місце жертвоприношення алано-гунських часів (ІV-V ст. н.е.). Тут знайдено різний посуд, вуздечки, наконечники стріл, бронзові бляшки, пряжки з гемами, на яких зображалися фігури людей, дерево, тварини. Куркулак – стародавня місцевість. У 1103 році біля підніжжя Куркулацької гори військові дружини давньоруських князів одержали перемогу над половцями, які нападали на землі Київської Русі. Унікальним був Чунгульський курган біля с.Заможного, в якому знайшли поховання половецького хана Тігака (найбільш вірогідно). В козацькі часи тут проходила межа, що відділяла запорізькі землі від Дикого поля, де гарцювали ханські орди. Після зруйнування і скасування Запорізької Січі у 1797 році виникло село Куркулак, а в кінці XYІІІ ст. навколо нього були засновані німецькі колонії. Першою була колонія Вальдорф, яка утворилась у 1870 році. З 1909 по 1941 р.р., тут існувало колективне товариство „Молочне”, яке очолив німець М.Габлер, далі це була фабрика. Габлеру належить велике відкриття - перетворення сирого молока на порошок. Засновник фабрики мав патент на цей винахід, фабрика була першою на всю Російську імперію. В 1873 році з’явилась перша парафіяльна школа, в якій навчалось 15 хлопчиків, а на початку ХХ ст. – земське училище, де навчалось 23 хлопчики та 3 дівчинки, а також церковно-парафіяльне (50 чол.). Більше як 130 років представники двох народів жили і працювали по сусідству. Отже, село виникло в 1797 році. А навколо були засновані німецькі колонії Альт-Мунталь, нині с.Заможне, та Петерсгаген, нині с.Кутузівка.
Історичні документи свідчать, що первісне населення сільської ради складалося із декількох хуторів колишніх запорозьких козаків, які жили західніше м. Токмака біля впадіння р. Куркулак в р. Чингул (нині с.Заможне).
На початку ХІХ століття у відповідності з царським указом відбувається заселення німецькими колоністами лівого берега р. Токмак та гирла річки Молочної. Німецькі поселенці і заснували колонію Петерсгаген (нині с. Кутузівка). З моменту прибуття й до поселення колоністам видавали кормові гроші, а від поселення до першої жатки одержували безпроцентну позику. Основна маса німців селилася в сільській місцевості.
Меноніти стали першопроходцями у розведенні картоплі, яку вони вирощували в Таврійській губернії з 1842 р. З самого початку у німців було розвинуте ремесло, а особливо у менонітів: ковалі, столяри, годинникарі, кравці, ткачі, мірошники, суконщики. В Петерсгагені був один з найбільших водяних млинів. У 1886 р. в колонії Петерсгаген були засновані черепичні заводи. В 1892 р. в с. Петерсгаген була збудована церква. Пастором в той час був Шроудер, німець, який після революції емігрував в Канаду. Через 80 р. в листопаді 1998 р. були одержані офіційні документи на реконструкцію старої церкви, а в березні 1999 р. почались будівельні роботи, в роботах активну участь приймали жителі с. Кутузівки, м. Молочанська. Фінансова допомога на будівництво церкви надходила з Німеччини, Канади, США. Онук пастора Шроудера Джордж хотів бачити відроджену церкву, адже в ній вінчались його батьки. Він відвідав цей будинок у 1999 р., приймав активну участь у будівництві і реконструкції Євангелістсько – Менонітської церкви в с. Кутузівці, яка є історичною і релігійною цінністю села.
Село Шевченкове розташоване в кількох кілометрах від Токмака і всього в трьох – від с. Покровське. Село має єдину вулицю Степову.
Біля с. Червоногірка починається р. Чингул, протікає через села: Садове, Заможне та впадає в р. Токмачку перед містом Молочанськ. Назва річки походить від тюрського слова «чунгул», що означає «глибоке місце річки». Глибина річки в даний час 0,2 – 1,5 м, загальна довжина 21 км. Величезні осокори біля с. Червоногірка свідчать, що на берегах та у заплаві цієї річки були лісові масиви. У 2002 році поблизу села Червоногірка було створено ландшафтний заказник місцевого значення «Заплава річки Чингул» площею 154 га. В районі сіл Червоногірка, Садове знаходяться чисті білі кварцові піски, які використовуються у скляній промисловості і як формувальні піски. У районі с. Червоногірка відкриті найбагатші поклади цегельних глин і піску, що залягають на глибині 15-20м. І використовуються місцевою промисловістю для гончарного виробництва і посуду.
Назва Садове, за переказами старожилів, походить від того, що в селі дуже багато садів, гарно родить малина. В районі села знаходяться поклади чистих білих кварцових пісків, які використовуються у скляній промисловості. В селі проживає родина Саші Сачка, уродженця села, загиблого в Афганістані. На честь нього названа центральна вулиця. В селі функціонує сільський етноклуб з українською піччю, тинами, ошатно прибраною залою, а на стінах образи та картини із природного матеріалу. Це все надбання його господині – Самойленко Валентини.
Стабільно більше 15-ти років наповнювачами сільського бюджету є селянські фермерські господарства «Бабич», «Крюченко», «Надія», «Кузнецов О.О.», «Лакшмі», «Ранок», «Заможне», ВАТ «Токмацький світанок», ТОВ «Агрофірма «Богдан Хмельницький», ТОВ «Агрофірма «ТЕРА», ПП «Шаповал», ПП «Покровський Агрос», які своєчасно сплачують пайщикам орендну плату, вирішують соціальні питання мешканців. Забезпечують населення сіл продуктами харчування та предметами першого попиту ФОП Компанієць Оксана,ФОП-і Михайло та Ольга Мізіни, ФОП Удод Світлана, ПП Білецький Сергій. З 2002 року стабільно працює комунальне підприємство «Жовтневе» (директор Мізін Віктор). КП не тільки забезпечує населення п’яти сіл питною видою та згідно схеми очистки населених пунктів на техніці фермерів вивозить побутові відходи, займається благоустроєм цвинтарів, паркових зон відпочинку та територій об’єктів соціальної інфраструктури Жовтневої сільської ради, обслуговує та здійснює поточні ремонти вуличного освітлення. У 2017 році спільно із Запорізькою обласною радою було реалізовано проект «Співробітництво громад. Придбання сміттєвоза для покращення матеріально-технічної бази громад - спільний крок до чистого довкілля».
На території населених пунктів сільської ради працюють 4 медичних установи, дві з яких газифіковані, дитячий садок «Іскорка» (с.Червоногірка), Покровський НВК. В с.Покровському працює бібліотека-філія ім. І.П.Киценка, два поштових відділення.
У 2012 році створено громадську організацію «Жовтневе» (голова Шостак Людмила), яка взяла на себе вирішення нагальних проблем території: реконструкція вуличного освітлення у с.Покровське (2013 р.), облаштування дитячого майданчика у с.Садовому та спільно із сільськогосподарським кооперативом «Жовтневе» тренажерної кімнати, термомодернізацію будівлі фельдшерсько-акушерського пункту у с.Покровське (2017 р.).
У 2008 році у с.Покровське створено сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Жовтневе» (голова-Горенко Руслан). Завдяки участі в американському проекті БФ «Хайфер» відремонтовано приміщення, закуплено необхідне обладнання для створення пункту прийому та охолодження молока у с.Покровському. Збір молока від населення розпочато 3 березня 2013 року. Сьогодні СОК «Жовтневе» є членом об’єднання кооперативів «Господар», допомагає охолодити та реалізовувати молоко 183 родинам із 24 населених пунктів Токмацького, Пологівського, Михайлівського та Оріхівського районів. З 2014 року, співпрацюючи з із SOKODEVI MEDA членами кооперативу розпочато впровадження проекту «Розвиток молочного бізнесу в Україні», створено 11 сімейних ферм, будується ще три. За створення сільськогосподарського кооперативу та розвиток сімейних ферм у Запорізькій області Жовтнева сільська рада два роки поспіль ( 2015 р. та 2016 р.) ставала переможцем конкурсу «Кращі практики місцевого самоврядування», що проводиться Міністерством регіонального розвитку та місцевого самоврядування України. Однією із сходинок розвитку кооперації на Токмаччині за підсумками співпраці з проектом ЕС ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» стало відкриття у 2017 році у с.Покровському міні-сироварні. За сприяння французької кампанії «Данон-Дніпро» будівництво дитячого майданчика та тренажерна кімната у с.Покровське, фінансова допомога місцевій школі у придбанні нагрівача води та ін.
2010 рік став знаковим для території. Об’єднавшись в потужну громадську організацію «Рада жінок-фермерів у Запорізькій області» під керівництвом Компанієць Н.П., токмацькі жінки скористались послугами проекту «Розвиток плодоовочівництва та виноградарства в Запорізькій області». З 2016 року ГО «Рада жінок-фермерів у Запорізькій області» розпочала співпрацю ще із одним проектом «Розвиток аграрного бізнесу в Україні».
У 2016 році у с.Покровське мешканці двох 16-квартирних будинків об’єднались в ОСББ «Синивір».
Останнім здобутком 2017 року стало створення у с.Садовому сільськогосподарського багатофункціонального обслуговуючого кооперативу «Макартет» ( голова Мізіна Ольга, Мананков Валентин).